Delta laboratuvarı geniş test listesi ile hizmetinizde. Özellikle metabolik hastaklıklar konusunda çalışmakta olduğumuz pek çok test Türkiye'de ilk ve tek olarak Delta Laboratuvarında çalışılmaktadır. Detaylar için lütfen test listemize bakınız. Bu testlerin anlamları ve klinik önemleri ile ilgili bilgileri sağlık rehberi köşemizde bulabilirsiniz. Test listemize şöyle bir göz atacak olursak:5-HIAA (5-Hidroksiindolasetikasit), 5-MTHF (5-Metiltetrahidrofolat),7-Dehidrokolestrol, 17-OH Progesteron, Açilkarnitinler(MSMS), Adrenalin (idrar ve kan), Aminoasitler BOS HPLC(20 adet aminoasit),Aminoasitler idrar HPLC(41 adet aminoasit),Aminoasitler kuru kanda(TANDEM),Aminoasitler plazma HPLC(41 adet aminoasit),ALA/PBG, ADMA (asimetrik dimetil arjinin), Alüminyum, Antimon, Arsenik, Bakır, Baryum, Berilyum, Bizmut, Bor, BOS BİYOJENİK AMİNLER .5-HIAA (5-Hidroksiindolasetikasit), HVA (Homovanilikasit), 3-OMD (3-Ortometildopa), 5-HTP (5-Hidroksitriptofan), DOPAC(3,4Dihidroksifenilasetikasit), DA (Dopamin), L-dopa, BOS PTERİNLER: BH2(Dihidrobiopterin), BH4 (Tetrahidrobiopterin), Neopterin, Biyopterin, Pterin, B-talassemi için Hemoglobin Paneli (HBA2,HBF, HBS, HBC), Cıva, Çinko, CDG(Karbonhidrat Definention Transferi), Crosslinks (pridinolin&deoksipridinolin), Çok uzun zincirli yağ asitleri, Dopamin, Fabry;α-galaktosidaz, Fenilalanin, Fitanik Asit, Galaktoz-1P-Üridiltransferaz, Galaktoz 1 fosfat, Gaucher β-glukozidaz, Glutatyon, Guanidinoasetat, Gümüş, Hb varyant, HbA1C, Hidroksipirolin, Heksozaminidaz A, Heksozaminidaz total, Homosistein , HVA (Homovanilikasit), İyot, Kadmiyum, Kalay, Kreatin/kretinin, Kobalt, Kolesterin metabolitleri, Kortizol, androstendion, Krabbe β-galaktoserebrosidaz, Krom, Koenzim Q10 , Kurşun, Lityum, Lizozomal enzim eksikliği taraması tandem (çoklu analiz), Fabry, Gaucher, Krabbe, Pompe, Niemann-Pick, Lökosit Sistin Miktarı, Mangan, MDA (malondialdehit), Metabolik hastalık taraması tandem, Aminoasit, açilkarnitin, MSUD takip:Valin, Lösin, izolösin, tirozin, Metanefrin, MLD; arilsülfataz A, MPS-I;α-İduronidaz, MPS-II;α-İduronat sülfataz, MPS-III; a-d, Molibden, Mukopolisakkaritler, Nieman-Pick A/B sfingomiyelinaz, Nikel, NMR idrar, Noradrenalin, Normetanefrin, Okzalat Oligosakkaritler, Organik Asitler, Orotik Asit, Pipekolik Asit, Pristanik asit, Plasmalojenler(eritrositte),Porfirinler, Pterinler (bipoterin,pterin), Pompe; α-glukosidaz, Pürin/Pirimidin, Safra asit metabolitleri, Safra asitleri total, Selenyum, Serbest Karnitin, Serotonin (5-Hidroksitriptamin), Sistin, Süksinil aseton, Tirozin Triptofan, Total galaktoz, VMA (Vanil Mandelik Asit) , Vitamin A, Vitamin E , Vitamin B1, Vitamin B2 , Vitamin B6, Vitamin C, Vitamin D3 , Yağ asitleri, Yağ asidi oksidasyon defekleri taraması , α-fukosidaz, α-mannosidaz, α-nöraminidaz, β-galaktosidaz, β-glukuronidaz

Misyonumuz

Laboratuvarımız, verimli bir ekip çalışması ile kişilere ve kurumlara hizmeti hedef alan, bilimsel gelişmelere açık, çağdaş, araştırmacı, üretken bir misyona sahiptir.

 
TEST LİSTESİ
TEST LİSTESİNİN TAMAMI
LİNKLER - FAYDALI SİTELER
Faydalı sitelere ulaşmak için tıklayınız.
SAĞLIK REHBERİ

// Doktorlar için bilgiler

İyot


İyot

İyot

İyot özellikle tiroid hormonlarının yapımında rol alan çok önemli bir maddedir. Ancak iyotun önemi sadece tiroid hormonları ile sınırlandırılamaz. Ruhsal durumun belirlenmesinde, kanserden korunmada, memedeki fibrokistik hastalığın tedavisinde, kan basıncının düzenlenmesinde, diyabetten korunma ve tedavisinde, anormal kalp ritminin önlenmesinde faydalı bulunmuştur. İyotun antibakteriyel, antiviral, antiparazitik ve antifungal etkileri artırarak immun sistemi tetiklediği de anlaşılmıştır. İyotun yeterli ve düzenli alımı hipotiroidizm, hipertiroidizm ve Hashimato tiroiditinden korunmada önemli ve gereklidir.

İyot eksikliği hastalıkları fetal hayatta başlayarak hayatın tüm dönemlerini etkileyen bir dizi problemin kaynağını oluşturur. Gebelik ve emzirme döneminde annenin iyot ihtiyacı artmakta ve günlük 200 mikrogramın üzerine çıkmaktadır. Gebelikte hem annenin hem de fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak üzere tiroid hormon düzeyleri yükselir. Gebeliğin 10-12. haftalarında fetal tiroid bezi iyot yakalama yeteneğine kavuşur. 24. gebelik haftasında ise matürasyonuna kavuşur. Ancak yine de matür bebeklerin kord kanındaki tiroksinin %20-50’si maternal kaynaklıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi gebelik dönemi boyunca anne ve bebeğin tiroid fonksiyonları birbirinden bağımsız çalışmaz ve yakın ilişki içerisindedir. Dolayısıyla annedeki iyot eksikliği hem anneyi hem de bebeği yakından ilgilendirmektedir. Fetal beyin gelişimi için en önemli periyot 10-18. gebelik haftalarıdır. Bu dönemde beyindeki T3 reseptörlerinin belirlenmesi ve T3’ün bu reseptörlere bağlanması yaklaşık 10 kat artmaktadır. İyot alımının yeterli ve düzenli olması tüm gebelik döneminde önemli olsa da ilk trimestirin sonuna denk gelen bu dönemde maternal iyotun eksikliği kalıcı nörolojik hasar ve zekâ geriliği ile sonuçlanır. İyot eksikliğinin şiddeti gebelik sırasında, yenidoğan döneminde veya sonrasında kan ve idrar numunelerinde iyot bakılarak araştırılabilir. Yenidoğan döneminde ve sonrasında bebeğin tiroid fonksiyonları da bu amaçla bakılmalıdır. Bunun ötesinde endemik olarak iyot eksikliği bulunan bölgelerde özellikle gebelere iyot desteği sağlanması çok önemlidir.

 

DELTA ANALİZ VE LABORATUVAR SİSTEMLERİ TİC.LTD.ŞTİ.
Adres:
Yukarı Ayrancı Mahallesi Uçarlı Sokak Taşkın Apartmanı no: 5/7 Çankaya- Ankara
Tel: (0312) 232 30 60  -  Faks: (0312) 232 30 59
Email:
info@deltaanaliz.com.trHİT: 558088
TASARIM / KODLAMA