Delta laboratuvarı geniş test listesi ile hizmetinizde. Özellikle metabolik hastaklıklar konusunda çalışmakta olduğumuz pek çok test Türkiye'de ilk ve tek olarak Delta Laboratuvarında çalışılmaktadır. Detaylar için lütfen test listemize bakınız. Bu testlerin anlamları ve klinik önemleri ile ilgili bilgileri sağlık rehberi köşemizde bulabilirsiniz. Test listemize şöyle bir göz atacak olursak:5-HIAA (5-Hidroksiindolasetikasit), 5-MTHF (5-Metiltetrahidrofolat),7-Dehidrokolestrol, 17-OH Progesteron, Açilkarnitinler(MSMS), Adrenalin (idrar ve kan), Aminoasitler BOS HPLC(20 adet aminoasit),Aminoasitler idrar HPLC(41 adet aminoasit),Aminoasitler kuru kanda(TANDEM),Aminoasitler plazma HPLC(41 adet aminoasit),ALA/PBG, ADMA (asimetrik dimetil arjinin), Alüminyum, Antimon, Arsenik, Bakır, Baryum, Berilyum, Bizmut, Bor, BOS BİYOJENİK AMİNLER .5-HIAA (5-Hidroksiindolasetikasit), HVA (Homovanilikasit), 3-OMD (3-Ortometildopa), 5-HTP (5-Hidroksitriptofan), DOPAC(3,4Dihidroksifenilasetikasit), DA (Dopamin), L-dopa, BOS PTERİNLER: BH2(Dihidrobiopterin), BH4 (Tetrahidrobiopterin), Neopterin, Biyopterin, Pterin, B-talassemi için Hemoglobin Paneli (HBA2,HBF, HBS, HBC), Cıva, Çinko, CDG(Karbonhidrat Definention Transferi), Crosslinks (pridinolin&deoksipridinolin), Çok uzun zincirli yağ asitleri, Dopamin, Fabry;α-galaktosidaz, Fenilalanin, Fitanik Asit, Galaktoz-1P-Üridiltransferaz, Galaktoz 1 fosfat, Gaucher β-glukozidaz, Glutatyon, Guanidinoasetat, Gümüş, Hb varyant, HbA1C, Hidroksipirolin, Heksozaminidaz A, Heksozaminidaz total, Homosistein , HVA (Homovanilikasit), İyot, Kadmiyum, Kalay, Kreatin/kretinin, Kobalt, Kolesterin metabolitleri, Kortizol, androstendion, Krabbe β-galaktoserebrosidaz, Krom, Koenzim Q10 , Kurşun, Lityum, Lizozomal enzim eksikliği taraması tandem (çoklu analiz), Fabry, Gaucher, Krabbe, Pompe, Niemann-Pick, Lökosit Sistin Miktarı, Mangan, MDA (malondialdehit), Metabolik hastalık taraması tandem, Aminoasit, açilkarnitin, MSUD takip:Valin, Lösin, izolösin, tirozin, Metanefrin, MLD; arilsülfataz A, MPS-I;α-İduronidaz, MPS-II;α-İduronat sülfataz, MPS-III; a-d, Molibden, Mukopolisakkaritler, Nieman-Pick A/B sfingomiyelinaz, Nikel, NMR idrar, Noradrenalin, Normetanefrin, Okzalat Oligosakkaritler, Organik Asitler, Orotik Asit, Pipekolik Asit, Pristanik asit, Plasmalojenler(eritrositte),Porfirinler, Pterinler (bipoterin,pterin), Pompe; α-glukosidaz, Pürin/Pirimidin, Safra asit metabolitleri, Safra asitleri total, Selenyum, Serbest Karnitin, Serotonin (5-Hidroksitriptamin), Sistin, Süksinil aseton, Tirozin Triptofan, Total galaktoz, VMA (Vanil Mandelik Asit) , Vitamin A, Vitamin E , Vitamin B1, Vitamin B2 , Vitamin B6, Vitamin C, Vitamin D3 , Yağ asitleri, Yağ asidi oksidasyon defekleri taraması , α-fukosidaz, α-mannosidaz, α-nöraminidaz, β-galaktosidaz, β-glukuronidaz

Misyonumuz

Laboratuvarımız, verimli bir ekip çalışması ile kişilere ve kurumlara hizmeti hedef alan, bilimsel gelişmelere açık, çağdaş, araştırmacı, üretken bir misyona sahiptir.

 
TEST LİSTESİ
TEST LİSTESİNİN TAMAMI
LİNKLER - FAYDALI SİTELER
Faydalı sitelere ulaşmak için tıklayınız.
SAĞLIK REHBERİ

// Doktorlar için bilgiler

Organik asit analizleri


Organik asit analizleri

ORGANİK ASİT BOZUKLUKLARININ TANISI İÇİN ORGANİK ASİT ANALİZLERİ

Enzim eksiklikleri nedeniyle vücudun bazı aminoasitleri veya organik asitleri metabolize edmemesi nedeniyle toksik organik aramaddelerin birikimine bağlı ortaya çıkan bir grup hastalık organik asit bozuklukları olarak tanımlanır. Biriken toksik maddelerden dolayı sorun yaşayan organizma aynı zamanda sorun yaşanan yolaktan sentezlenecek bazı aminoasitleri de sentezleyemediğinden bunların yokluğunu da yaşar.

Görülme sıklığı ve kalıtım:
Organik asit bozuklukları otozomal resesif kalıtılır. Görülme sıklığı gelişmiş ülkelerdeki istatistik bilgilerine göre yaklaşık 25.000 canlı doğumda 1’dir.

Klinik bulgular:
Şiddetli şekilde seyreden pek çok organik asit bozukluğu yaşamın ilk haftasında acil olarak başvurur. Bebekler genellikle doğumda normaldirler ancak kısa süre içinde beslenme zorluğu, irritabilite, letarji, kusma, metabolik asidoz, ketozis ve koma oluşur.

Geç ortaya çıkan şekillerde ve daha ılımlı seyreden varyant şekillerde bebekler büyümenin durması, hipotoni, mental retardasyon, kusma atakları, protein intoleransı, asidoz ve/veya hipoglisemi ile başvurabilir.

Her iki durumda da ilk nörolojik kriz yaşanmadan bebeklerin tarama testleri ile tanınması ve uygun tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu amaçla laboratuvarımız klasik organik asit tarama testlerinin yanı sıra bilinen hemen tüm organik asit bozukluklarının tanısının erken konabilmesi için tarama programları kapsamına 600 civarında organik asidin analiz edildiği testi yerleştirmiştir. Bu şekilde erken bebeklikte veya sonradan ortaya çıkabilecek organik asit bozukluklarına bağlı sorunların önüne geçilebilmesi amaçlanmıştır.

Tanı:
Tandem MS cihazı ile topuk kanından yapılacak tarama organik asit bozukluklarının büyük bir kısmını kapsamadığından laboratuvarımızda ek olarak yaklaşık 600 organik asidin ölçümünün yapıldığı organik asit analizleri spesifik durumlarda ve yenidoğan tarama testleri kapsamında çalışılmaktadır. Genetik testler ve taşıyıcılık testleri de hastalığın tipine göre yapılabilmektedir.

Tedavi:
Organik asit bozuklukları hastalığın doğasına göre düşük proteinli diyet, karnitin ve/veya vitamin desteği ile tedavi edilirler. Organik asidemiden şüphelenilen bebekler acilen büyük bir merkeze gönderilmeli, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tanı testleri yapılmalıdır. Tanı konar konmaz tedavinin başlanması hayati öneme haizdir. Zira bu bebeklerin pek çoğu ilk nörolojik krizde kaybedilmekte veya kalıcı olarak zarar görmektedir. Erken tanı ve tedavi ile gelecekteki metabolik krizler önlenebilir. 

DELTA ANALİZ VE LABORATUVAR SİSTEMLERİ TİC.LTD.ŞTİ.
Adres:
Yukarı Ayrancı Mahallesi Uçarlı Sokak Taşkın Apartmanı no: 5/7 Çankaya- Ankara
Tel: (0312) 232 30 60  -  Faks: (0312) 232 30 59
Email:
info@deltaanaliz.com.trHİT: 558083
TASARIM / KODLAMA